|
Čeština (Česká republika)English (United Kingdom)
Zbraslavice a okolí PDF Tisk Email
Seznam článků
Zbraslavice a okolí
Kutnohorsko
Posázaví
Všechny strany

Zbraslavice

Zbraslavické náměstí

 

Městečko ležící na Českomoravské vrchovině mezi Kutnou Horou a Zručí nad Sázavou. O založení Zbraslavic nejsou žádné přesné historické záznamy. Ale kdysi dáv­no žil potulný rytíř Zbraslav, který si vybudoval srub v lesích na svahu Poupilu. Kolem srubu později vznikla osada, v níž žili potomci a poddaní rytíře Zbraslava - Zbraslavici. Již ve 12. století byl v blízkosti tvrze vybudován románský kostelík a v jeho sousedství vzniklo rozlehlé čtvercové tržiště (dnešní náměstí). Při požáru v roce 1496 lehlo celé městečko, včetně kostela, popelem, uchráněna zůstala pouze tvrz. Před rokem 1559 byl Zbraslavicím udělen městský znak - černé orlí křídlo v červeném poli.

Zbraslavice mají v současností 1049 obyvatel. S přidruženými 12 osadami (Kateřinky, Rápošov, Malá a Velká Skalice, Chotěměři­ce-Pančava, Borová, Útěšenovice, Radvančice, Ostrov, Hodkov, Krasoňovice a Lipina) je to 1431 obyvatel.

Nejvyšším bodem je vrch Poupil (541 m n. mj.) ležící necelý kilometr jižně obce.

Podnebí je zde drsnější, zato je po celý rok svěží a poměrně čistý vzduch, oproti okolním městům. Vzhledem k poloze obce mezi lesy a rybníky, je tato vyhledávána letními rekreanty. V okolí se nachází spousta rekreačních chat a táborových oblastí. Obec se během léta rozrůstá až o 3000 občanů.

Služby obyvatelstvu zahrnují: poštu, lékárnu, knihovnu, ki­no, Českou spořitelnu, zdravotní středisko, základní a ma­teřskou školu, kadeřnictví, restaurační zařízení, benzinové čerpadlo, tři penziony a řadu obchodů. V obci je vybudová­na kanalizace s čističkou odpadních vod a obecní vodovod. Služby obyvatelstvu zahrnují: poštu, lékárnu, knihovnu, ki­no, Českou spořitelnu, zdravotní středisko, základní a ma­teřskou školu, kadeřnictví, restaurační zařízení, benzinové čerpadlo, tři penziony a řadu obchodů.V obci je vybudová­na kanalizace s čističkou odpadních vod a obecní vodovod. Na náměstí byla provedena rekonstrukce chodníků zámko­vou dlažbou. V obci je víceúčelová sportovní hala s mož­ností pronájmu, fotbalové hřiště.

Sportovní letiště pořádá: vyhlídkové lety, výuku motorového i bezmotorového létání, dále provozuje aero-taxi.

Také lze připomenout, že v roce 1902 byl založen fotbalový klub, který je v činnosti dodnes. Každoročně pořádá dva turnaje o putovní pohár Karlovarské Becherovky.

Od svého vzniku v r. 1875 v ob­ci působí hasičský sbor. Osady Hodkov, Ostrov, Útěšenovice a Rápošov mají též své hasičské sbory. Své dovednosti prokazují na okrskových, okresních a dal­ších soutěžích. Obec má dobré autobusové a vlakové spo­jení.Památky:
Zbraslavice - kostel sv. Vavřince, socha Panny Marie, so­cha sv. Jana Nepomuckého, Židovský hřbitov, areál zámku Hodkov - kostel sv. Václava, zámek, zvonička, Ostrov - zámek, socha sv. Jana Nepomuckého

Tak se píše o Zbraslavicích v průvodci regionem vydaným roku 2000.

V okolí Zbraslavic se nachází mnoho příležitostí kaktivnímu odpočinku. Vede kolem mnoho turistických a cykloturistických stezek, krásné a rozlehlé lesy nabízejí možnosti houbaření a vycházek, rybníky vokolí jsou vyhledávaným místem pro koupání vletních měsících. Vzimě bývá ve Zbraslavicích dostatek sněhu pro jízdu na běžkách.

Starý rybník Zbraslavická škola Kostel sv. Václava Hodkov

  

Partneři

Kontakt

Kontakt2

Partneři

RocketTheme Joomla Templates