|
Čeština (Česká republika)English (United Kingdom)
Bezmotorové létání PDF Tisk Email

Plachtění je překrásný i když neříliš známý sport. Pro laického pozorovatele není, snad kromě vzletu a přistání, příliš atraktivní.Někteří redaktoři byli také pohlceni půvabem plachtění a ti pak uveřejňují informace a příběhy ze života plachtařů. Pro mnoho lidí, kteří poznali harmonii tohoto sportu s přírodou s plachtění snadno stává drogou.

Pro mnoho laiků jsou plachtaři velmi drsní lidé. Brzy ráno pospíchají aby byli na letišti co nejdříve, nervózně pozorují nebe, vytlačují letadla z hangárů a transportních vozů a připravují sebe i svá letadla aby po velmi brzkém obědě mohli vzlétnout k nebesům. Pak se pomocí vlečného letounu nebo navijáku postupně vznášejí k nebi. Když jsou konečně ve vzduchu lsnaží se tam udržet tak dlouho jak jen je to možné nebo se snaží obletět předem stanovenou trať v co nekratším možném čase. Pohybují se mezi nebem a zemí aby se spolu se snášejícím se večerem opět vrátili na letiště. Jsou šťastnější ve vzduchu než na přeplněných silnicích.

Krásný výhledPřistání

Rekreace

Rekreační plachtaři létají většinou v blízkém okolí letiště. Zbraslavice byly pro rekreační létání přímo stvořeny. Pro plachtaře jsou zde vhodné, obzvláště termické, podmínky.Umístění Zbraslavic na západní hranici českomoravské vrchoviny umožňuje plachtařům každodenní možnost pachtění, přestože po přechodu fronty je zde na západě poměrně stabilní atmosféra, zatímco na východě ještě prší.
V případě velmi nestabilního zvrstvení atmosféry je možno využít jak příznivé podmínky v blízkém Polabí, tak v případě že situace vyžaduje kopcovitý terén i blízký prostor vrchoviny.
Zbraslavice poskytují ideální podmínky nejen pro aktivní letce, ale i pro jejich rodiny a přátele. Je zde možnost koupáníjak v bazénu přímo na letišti, tak i v blízké říčce Sázavě nebo můžete vyrazit na výlet do blízké Kutné Hory a na spoustu jiných zajímavých míst v okolí.

Uvítá Vás zde přátelské prostředí, které je zárukou krásně strávených dnů.

Šťastní plachtařiMůže být i dobrý oběd

Sport

Sportovní piloti provádějí většinou navigační lety - lety po předem stanovených tratích, které se pokoušejí proletět c co nejkratší době jak jen lze. V našem klubu se létají většinou tratě v rozmezí 100 - 500 km. Když to počasí dovolí, je možné uletět i tratě o délce 750 km a více.
Vedle aeroklubových pilotů jsou zde také piloti, kteří mají vlastní kluzáky. Obě tyto skupiny se navzájem inspirují k co nejlepším výkonům. Většinu plachtařů aeroklubu tvoří nadšenci, kteří svému koníčkuobětují veškerý svůj volný čas a nemalé množství peněz. Jejich nadšení a výkony povzbuzují ostatní kdosahování ještě lepších výsledků.
Jakkoliv si mnozí lidé myslí že pilot plachtař jen sedí v letadle bez většího množství pohybu, plachtění je velice psychicky náročný sport u kterého se musí hodně přemýšlet. Obyčejně je pilot po osmi hodinách v letadle velmi vyčerpán a musí pak vletištním klubu odpočívat se sklenicí zlatavého moku a naslouchat příběhům a zkušenostem ostatních pilotů z tohoto letového dne.

Sportovní kluzákLet v termice

Závody

Jak již bylo zmíněno, tak se v uplynulých letech na letišti ve Zbraslavicích soustředilo velké množství nadšenců, kteří zde sportují a připravují se na vrcholové české i zahraniční soutěže. Z pilotů, kteřískórují v CPS (Celostátní plachtařská soutěž) se zhruba tři čtvrtiny účastníjak národních aevropských, tak i na světových soutěží.
Pro laiky jsou plachtařské soutěže za hranicí všech představ o plachtění. Pokud to počasí dovolí, jedná se o dvoutýdení maraton soutěžních dnů, začínajících velmi brzy ráno a končících v pozdních večerních hodinách. Pro závodníky je však tento maraton tím nejlepším zážitkem a cestou, jak strávit svou dovolenou a odpočinek i přesto, že po skončení závodů by potřebovali ještě další týden na odpočinek po závodech.
Soutěžní disciplínou je většinou tzv. Racing - vítězem se stává závodník, který obletí předem stanovenou trať nerychleji. Závodní trať je vymezena otočnými body, kterými musí závodník proletět ve stanoveném pořadí aby tak splnil úlohu danou pro tento den. To vše je kontrolováno GPS zapisovačem. Během letu musí mít závodník tento zapisovač zapnut, aby po závodu mohla být jeho trať rozhodčími vyhodnocena. Ve speciálním programu může rozhodčí zjistit zda byla trať správně obletěna, jestli závodník nenarušil některý z omezených či zakázaných prostorů a jestli byly správněproletěny všechny otočné body. Otočný boz je vymezen kruhem o průměru 0,5 km.

Startovní gridPomocník

Zbraslavičtí plachtaři se obvykle umísťují na předních místech.

 

Partneři

Kontakt

Kontakt2

Partneři

RocketTheme Joomla Templates